جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
solfegeclass5

کلاس سلفژ آنلاین چگونه است؟ مزایای استفاده از کلاس سلفژ آنلاین چیست؟

فهرست مطالب

کلاس سلفژ; برای اینکه بتوانیم مفاهیم تئوری موسیقی را به خوبی فرا بگیریم، نیاز به یادگیری سلفژ داریم. سلفژ به علم درک مفاهیم بنیادی موسیقی مثل شناخت نت‌ها، آشنایی با فواصل، گام‌، آکورد و… گفته می‌شود. به کمک دانش سلفژ می‌توانید علم موسیقی را از یک مفهوم که روی کاغذ نوشته شده است، به یک مفهوم عملی بدل کنید. درحقیقت اگر شما تصمیم بگیرید که پا در هر عرصه‌ای بگذارید، باید مفاهیم پایه‌ای آن را بدانید. سلفژ به مثابه آموختن مفاهیم پایه و کلیدی علم موسیقی است.

علم سلفژ به دو مبحث مجزا تقسیم می‌شود. بخش اول مربوط به زمانی است که شما در آن یاد می‌گیرید که هر نت را باید چگونه بخوانید و ادا کنید. در قسمت دوم شما موظف به شناخت علائم و قواعد موجود در علم موسیقی هستید.

اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آموزش آنلاین سلفژ چگونه است؟ آیا یک هنرجو می‌تواند این علم را در جلسات آنلاین موسیقی فرابگیرد؟

پیش از هر چیزی باید بررسی کنیم که آیا آموزش آنلاین موسیقی برای یک هنرجو کارآمد است یا نه؟ این پرسشی است که هر کسی در ابتدای شروع فعالیتش از خود می‌پرسد. آموزش موسیقی آنلاین، با تکیه بر پیشرفت تکنولوژی و ابزارها، مثل هر نوع آموزش دیگری میسر و ممکن است. درحقیقت آموزش آنلاین موسیقی یک ارتباط دو سویه مبتنی بر اینترنت است که بین استاد و هنرجو شکل می‌گیرد. در این کلاس‌ها استاد و هنرجو می‌توانند از هر پلتفرمی برای برقراری این ارتباط استفاده کنند.

آموزش آنلاین سلفژ هم مثل سایر کلاس‌های موسیقی به صورت آنلاین و بر پایه ویدئو برگزار می‌شود. در این جلسات آنلاین، مباحث مختلف آواز که تاکید زیادی روی آن می‌شود را فرامی‌گیرید. درحقیقت در کلاس آنلاین سلفژ یاد می‌گیرید که چگونه نت‌های موسیقی را اصولی و علمی بخوانید و بنویسید.

کلاس سلفژ آنلاین

مزایای کلاس سلفژ آنلاین

پیش از شروع گذراندن دوره آنلاین سلفژ باید بدانیم که مزیت آن نسبت به کلاس‌های حضوری چیست و چرا هنرجو باید کلاس سلفژ را بصورت آنلاین پشت سر بگذارد. با توجه به این که کلاس موسیقی معمولا بین 10 تا 30 دقیقه است، اینکه شما مجبور باشید برای رسیدن به کلاس مدت زمان زیادی را در راه باشید اصلا مقرون به صرفه نیست. به همین دلیل با گذراندن کلاس آنلاین سلفژ می‌توانید از اتلاف وقت جلوگیری کنید. علاوه بر آن با توجه به اینکه شما به صورت تصویری با استاد در ارتباط هستید می‌توانید تمام آنچه که نیاز دارید را بشنوید و یاد بگیرید.

چه کسانی باید از کلاس‌ سلفژ آنلاین استفاده کنند؟

کسانی که به تازگی فرا گرفتن یک ساز خاص در موسیقی را فراگرفته‌اند، می‌توانند از کلاس سلفژ استفاده کنند. چرا که فراگیری مقدمات پایه‌ای به شما در فهم عمیق هر سازی کمک می‌کند. سلفژ به مثابه یادگیری زبان موسیقی است و درست مانند یک زبان تازه برای شما جذاب خواهد بود. کسانی که به تازگی اقدام به فراگرفتن آواز کرده‌اند نیز می‌توانند علم سلفژ را فرا بگیرند.

دانش‌آموزان هنرستان موسیقی که نیاز به یادگیری علم موسیقی به صورت ریشه‌ای و پایه‌ای دارند می‌توانند از کلاس‌ سلفژ استفاده کنند. همچنین اگر برای آموزش سلفژ زمان زیادی ندارید، می‌توانید در کلاس‌های آنلاین سلفژ شرکت کنید. اگر ساکن تهران هستید می‌توانید در کلاس سلفژ در تهران و کلاس سلفژ در کرج شرکت کنید و حتی اگر در تهران حضور ندارید، میتوانید از کلاس سلفژ به صورت آنلاین استفاده کنید.

هنرجویانی که به آواز علاقه دارند هم می‌توانند با شرکت در کلاس‌های سلفژ مهارت‌های پایه‌ای را فرا بگیرند. چراکه آموزش سلفژ به شما در درک بهتر تئوری موسیقی کمک می‌کند. در نهایت آموزش سلفژ به کسانی که مدت‌ها از موسیقی دور بوده‌اند یا هرگز در این فضا نبوده‌اند و می‌خواهند یادگیری یک ساز خاص را آغاز کنند، توصیه می‌شود. برای مثال شما می‌توانید در کنار آموزش ساز، یک دوره کلاس آنلاین سلفژ شرکت کنید و این دو دوره را به موازات یکدیگر پیش ببرید تا به درک عمیق‌تری از موسیقی برسید.

کلاس سلفژ

در کلاس سلفژ چه چیزی به شما آموزش داده می‌شود؟

در ابتدا به شما وزن‌خوانی موسیقی آموزش داده می‌شود. پارلاتی یا وزن خوانی در سلفژ به معنای زمان‌بندی مناسب نت‌ها در یک قطعه است. زمان در نواختن ساز نقش کلیدی دارد. به همین دلیل شما باید اجرای درست و صحیح نت‌ها و سکوت‌ها را در قسمت‌های مختلف یک قطعه فرابگیرید.


راجب موسیقی کلاسیک بیشتر بخوانید!


سپس شما در کلاس سلفژ یاد می‌گیرید که ساختار موسیقی را چگونه رعایت کنید. در این بخش از آموزش سلفژ یاد می‌گیرید که چگونه صداهای شنیده شده را به نت‌های موسیقی تبدیل کنیم. این بخش اهمیت بسیار بالایی دارد که به آن دیکته موسیقی گفته می‌شود.

 وزن‌خوانی یا پارلاتی چیست؟

وزن‌خوانی به معنای یادگیری کشش نت‌هاست. یعنی اینکه یاد بگیریم هر نت را در چه فاصله زمانی ادا و اجرا کنیم. در کلاس سلفژ شما از طریق خواندن نت‌ها همراه با ریتم، کشش آن‌ها را در قطعات موسیقی مختلف یاد می‌گیرید. توجه داشته باشید که این بخش بسیار اهمیت دارد. چراکه موسیقی بدون ریتم و وزن معنایی ندارد. به همین دلیل اگر به تازگی آموزش موسیقی را شروع‌ کرده‌اید توصیه می‌کنیم که آموزش سلفژ را جدی بگیرید. به‌خصوص اگر از این فضا دور بوده‌اید و شناخت کافی نسبت به آن ندارید.

کلاس سلفژ به صورت آنلاین

دیکته موسیقی چیست؟

یکی دیگر از بخش‌های آموزش موسیقی، دیکته موسیقی است. هنرجو در این بخش از کلاس سلفژ و دوره یاد می‌گیرد که نت‌های موسیقی که می‌شنود را بنویسد. البته این مهارت نیاز به تمرین فراوان دارد و در مدت زمان کوتاهی حاصل نخواهد شد. آموزش سلفژ آنلاین این مزیت را برای شما دارد که بتوانید به صورت مستمر آموزش موسیقی خود را ادامه دهید. چرا که فقط کافیست یک تلفن هوشمند در منزل داشته باشید تا در کمترین زمان ممکن با استاد موسیقی خود ارتباط بگیرید و کلاس سلفژ را برگزار کنید.

صداخوانی چیست؟

یکی دیگر از مواردی که در کلاس سلفژ یاد می‌گیرید، صداخوانی است. در این بخش هنرجو یاد می‌گیرد که صدای هر نت را باید چگونه ادا کند. برای مثال اگر قرار است یک نت خاص را با یک ساز خاص ادا کنید، به شما آموزش داده می‌شود که این صدا را چگونه باید از حنجره خارج کنید.

شناسایی الگوهای ثابت در موسیقی

با استفاده از آموزش سلفژ می‌توانید الگوهای تکرار شونده در هر قطعه موسیقی را شناسایی کنید. هر قطعه موسیقی منحصر به فرد است، اما تعداد محدودی تناوب یا فاصله بین نتی در قطعات وجود دارد. آموزش سلفژ به شما کمک می‌کند که این تناوب‌ها را بشناسید و تشخیص دهید. درنهایت شما می‌توانید تشخیص دهید که در کدام قسمت از یک قطعه باید بسامد را کم یا زیاد کنید.

کلاس سلفژ آنلاین

آیا برای آموزش سلفژ نیاز به ساز داریم؟

بسیاری از هنرجویانی که تصمیم به فراگیری سلفژ می‌گیرند این سوال را می‌پرسند. تهیه ساز برای کسی که قرار است آموزش سلفژ را پشت سر بگذراند الزامی نیست. اما حقیقت امر این است که تهیه ساز به هدف شما بستگی دارد. اگر برای ارتقا و رشد در آموزش آواز، کلاس‌ سلفژ را می‌گذرانید، نیازی به ساز ندارید.

اما اگر قرار است برای بهبود نواختن ساز، از آموزش سلفژ استفاده کنید، بهتر است ساز مدنظرتان را تهیه کرده و در منزل داشته باشید. چرا که در این حالت درک بهتری از صدای نت‌ها خواهید داشت. به طور کلی آموزش سلفژ معمولا با ساز پیانو انجام می‌شود. به این صورت که استاد اقدام به نواختن می‌کند و شما همراه با او شروع به نت‌خوانی می‌کنید.

درنهایت باتوجه به اینکه آموزش سلفژ به هدف شما بستگی دارد باید بگوییم که اگر برای یادگیری آواز این مهارت را یاد می‌گیرید تا آموخته‌های خود را روی صدایتان اجرا نکنید فایده‌ای ندارد و برعکس. اگر برای فهم بهتر ساز خاصی تصمیم دارید سلفژ را یاد بگیرید، اگر تکنیک‌ها را روی ساز اجرا نکنید، چیزی یاد نخواهید گرفت. پس قبل از ثبت نام کلاس آنلاین سلفژ، هدفتان را حتما مشخص کنید.

اگر آموزش سلفژ را همراه با ساز پیش ببرم اشکالی دارد؟

این هم یکی از سوالات رایج هنرجویان است. در حقیقت شما زمانی که اقدام به فراگرفتن یک ساز خاص می‌کنید، مفاهیم تئوری و پایه‌ای به شما آموزش داده می‌شود. اما توصیه می‌شود که پیش از فراگرفتن ساز، حداقل یک دوره کلاس سلفژ بگذرانید. به خصوص اگر هیچ آشنایی با موسیقی ندارید. اما می‌توان کلاس سلفژ را به موازات یادگیری ساز هم پیش برد. تصمیم‌گیری درمورد این موضوع هم به هدف شما بستگی دارد.

درنهایت

آموزش موسیقی یکی از لذت‌بخش‌ترین هنرهاست. ممکن است شما با اهداف مختلفی اقدام به فراگرفتن این علم زیبا بکنید. در این مقاله به شما آموزش دادیم که برای یاد گرفتن یا نگرفتن سلفژ، همه چیز به هدف شما بستگی دارد. باید بررسی کنید که قرار است موسیقی را در چه مسیر و راستایی یاد بگیرید. آیا دانش‌آموز هنرستان هستید؟

آیا تصمیم دارید در کنکور موسیقی شرکت کنید و به آواز علاقه دارید؟ می‌خواهید ساز خاصی را یاد بگیرید که نیاز به آموزش تئوری‌های موسیقی دارید؟ پیش از شرکت در کلاس‌ سلفژ، این موارد را بررسی کنید تا درنهایت بهترین تصمیم را بگیرید.

برای ثبت نام در کلاس فرم زیر را تکمیل فرمایید.

  5/5 - (13 امتیاز)

  یک پاسخ

  1. نرم افزار و ساده و خوبی برای تمرین نت خوانی هست این:
   ‏«آلبالو – فلش کارت یادگیری نت موسیقی» را در بازار اندروید ببین.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *