140 BPM
Vivace – سرزنده و سریع
-
+
شروع
-
4
+
ضرب در هر میزان

مترونوم آنلاین چه کاربردی دارد؟ معرفی مترونوم آنلاین

بسته به این که چقدر در نوازندگی متبحر یا مبتدی هستید، یک مترونوم می‎تواند بهترین دوست یا بدترین کابوس شما باشد! مترونوم، دستگاهی فیزیکی است که در بازه‌های زمانی ثابت بوق می‎زند و به شما کمک خواهد کرد که زمان را حین نوازندگی کنترل کنید. این روزها اما مترونوم آنلاین هم روی کار آمده است یعنی دیگر نیازی به خرید یک مترونوم فیزیکی ندارید و می‎توانید با ورود به یک سایت از مزایای نوع واقعی آن بهره ببرید.

مترونوم چیست؟

هر آهنگی که می‏شنوید، نیاز به یک سرعت ثابت دارد؛ برای مثال 4 ضرب در ثانیه یا 2 ضرب در ثانیه که به آن تمپوی قطعه می‎گویند. یک بند موسیقی را فرض کنید که شامل نوازنده‎ گیتار بیس، گیتار الکتریک و درامر است.
اگر هر کدام از آن‎ها با سرعت متفاوتی نوازندگی کنند، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ برای این که بین نوازنده‎های مختلف هماهنگی وجود داشته باشد، از مترونوم استفاده می‎‏شود. اگر شما هم یک نوازنده‎ی مبتدی هستید، نیاز است که با مترونوم و کارکرد آن آشنا باشید و به کار با آن عادت کنید.

در رابطه با این که مترونوم چیست باید این نکته را هم ذکر کنیم که بر اساس تعریف ویکی‎پدیا مترونوم دستگاهی است که بر اساس تنظیمات دلخواه شما بوق می‎زند و این امکان را می‎دهد تا شما با ضربان ثابتی نوازندگی کنید.
قبل از شروع تمرین با مترونوم نیاز است که آن را روی سرعت صحیح تنظیم کنید. مترونوم‎ها بر اساس تعداد ضربان در دقیقه (BPM) تنظیم می‏شوند. برای مثال BPM 60 (یک ضرب در ثانیه) بسیار کند است در حالی که BPM 240 (4 ضرب در ثانیه) بسیار سریع است.

انواع مترونوم

مترونوم‎ها به صورت کلی به 3 دسته تقسیم می‎شوند که در اینجا به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.
مترونوم آنالوگ یا مکانیکی
این نوع از مترونوم برای کار کردن نیازی به برق یا باتری ندارد و به آن نوع کلاسیک هم می‎گویند. این نوع از مترونوم از مکانیزم معروف به مکانیزم ساعتی استفاده می‏کند. تعداد بسیار زیادی از سرعت‎های مختلف را می‎توانید روی این مترونوم پیاده کنید.
هر چقدر که به قدیم‎تر بازگردید، اندازه‎ این نوع افزایش می‎یابد. یکی از نکات مهم حین استفاده از مترونوم‎های آنالوگ این است که برای استفاده‎ی درست، آن را روی سطح صاف بگذارید.

مترونوم آنالوگ
مترونوم دیجیتال
تقریبا تمام مترونوم‎های امروزی که شاهد آن هستید از نوع دیجیتال است. این مترونوم دیگر به شرایط فیزیکی یا حرکت ساعت‎وار یک پدال ارتباطی نخواهد داشت بلکه تعدادی دکمه، یک برد برنامه‎ریزی شده به همراه باتری این کار را برای شما انجام خواهند داد.
مترنوم‎های دیجیتال امروزی حتی گاهی نقش تیونر را هم بازی می‎کنند و با استفاده از آن می‎توانید ساز خود را کوک کنید. امکان اتصال به هدفون، تاکید روی ضرب، تنظیم سرعت‎های گوناگون، تغییر صدای تیک تاک و … از جمله قابلیت‎های این مترونوم‎هاست.

مترونوم دیجیتال

چگونه از مترونوم استفاده کنیم؟
یکی از سوالات اساسی هنرآموزان این است که چگونه از مترونوم استفاده کنیم. در بین انواع مترونوم، نوع آنالوگ آن دیگر استفاده نمی‏شود. به همین خاطر به توضیح نوع دیجیتال آن خواهیم پرداخت.
مترونوم‎های دیجیتال، دکمه‎ای برای روشن شدن دارند. آن را روشن کنید و صدای آن را هم به اندازه‎ی دلخواه درآورید.
بهتر است که پیش از استفاده از مترونوم گیتار یا هر ساز دیگری، قطعه‎ مد نظر را یک بار بدون استفاده از مترونوم و زمان بنوازید.
پس از آن Time signature را روی ¼ قرار داده و BPM را روی 60 یا کمتر قرار دهید. بعد از مدتی تمرین می‎توانید این عدد را افزایش داده و با سرعت بیشتری تمرینات خود را به انجام برسانید.

مترونوم آنلاین چیست؟

مترونوم آنلاین، نرم‎افزاری است دقیقا مشابه با یک مترونوم فیزیکی دیجیتال یا آنالوگ. با استفاده از مترونوم آنلاین دیگر نیازی به خرید آن نخواهید داشت بلکه با استفاده از سایت یا اپلیکیشن آن می‎توانید از این مترونوم استفاده کنید.
کافی است که سرعت یا همان تمپو و صدای مد نظر خود را انتخاب کنید و صدای اسپیکر تلفن همراه یا لپ‌تاپ و کامپیوتر خود را زیاد کنید تا بتوانید آن را بشنوید.
از جمله مزایای مترونوم آنلاین می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:
• دقت بسیار بالا: از آنجایی که این مترونوم‎ها به صورت کامل نرم‌افزاری هستند؛ در نتیجه دقت آن‎‌ها بسیار بالاست و تقریبا امکان ندارد که در استفاده از آن دچار مشکل شوید.
• استفاده‎ آسان: در هر جایی و در هر مکانی که به اینترنت یا به دیوایس خود دسترسی داشته باشید، می‎توانید از این مترونوم استفاده کنید و محدودیتی نخواهید داشت و نیاز به حمل آن هم وجود ندارد.
• عدم نیاز به باتری: در حالی که مترونوم‎های دیجیتال به باتری نیاز دارند اما مترونوم آنلاین نیازی به باتری نخواهد داشت.
• عدم خرابی: مترونوم‎‌های آنالوگ و دیجیتال می‎توانند خراب شوند اما مترونوم آنلاین دچار خرابی نخواهد شد.
• قیمت کم: تعداد زیادی مترونوم آنلاین رایگان وجود دارد، البته می‎توانید نوع پولی هم تهیه کنید که احتمالا امکانات بیشتری هم خواهد داشت.
سخن پایانی
ما در این مقاله از سایت ایران موزیکولوژی سعی کردیم تا شما را به صورت کاملا مختصر اما کاربردی با انواع مترونوم، آشنا کنیم. دیدیم که مترونوم‎ها یکی از ابزارهای اساسی برای یادگیری موسیقی است و به افراد کمک می‎کند تا با مفهوم زمان آشنا شده و بتوانند هماهنگی خود را در نواختن یک قطعه‎ حفظ کنند. مترونوم‌ها انواع مختلفی دارند که از جمله‎ آن‎ها مترونوم آنلاین، آنالوگ و دیجیتال است و افراد می‎توانند بر اساس سلیقه و بودجه‎ی خود یکی را انتخاب کنند.

مترونوم گیتار، مترونوم ویولن، مترونوم پیانو

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شدِ مترونوم ابزاری برای شمارش دقیق ضرب‌هاست و برای تمامی سازهای یکسان است. باوجود آنکه ممکن است نمونه‌هایی از مترونوم با عنوانِ «مترونوم گیتار» یا «مترونوم ویولن» غیره در اینترنت مشاهده کنید، با این حال این عنوان بیشتر استفاده‌ی تبلیغاتی داشته و این عنوان‌ها هیچ تاثیری بر ماهیت این ابزار نمی‌گذارند و برای تمامی ساز‌های استفاده و کارکردی کاملا مشابه دارد. 
تنها تفاوتی که برخی مترونوم‌ها بایکدیگر دارند افزایشِ تعداد تقسیمات‌ها در هرضرب یا صداهای متفاوت است که با اینکه می‌توانند به اندازه‌ای کمک کننده‌ باشند، تغییری بنیادین محسوب نمی‌شوند.

 

4.1/5 - (57 امتیاز)
کتاب موسیقی

جدیدترین کتاب های موسیقی
را از ما بخواهید!

وارد لینک صفحه فروشگاه کتاب ایران‌موزیکولوژی (دکمه پایین) شوید تا از جدیدترین و بهترین عنوان های کتاب دیدن فرمایید.