جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ماهور

درباره انتشارات ماهور

مؤسسه‌ی فرهنگى هنرى ماهور در سال ۱۳۶۶ با انگيزه‏‌ی توليد و انتشار آثار موسيقى توسط سید محمد موسوی تأسيس شد. اكنون با پشت‏‌سر نهادن دو دهه تلاش و فعاليت، اين مؤسسه توانسته است بيش از پانصد عنوان سى‏‌دی (لوح فشرده) و صدوپنجاه عنوان كتاب و جزوه‏‌ی موسيقى توليد و منتشر نمايد. بخش عمده‏‌ی توليدات و انتشارات مؤسسه‏‌ی فرهنگى هنرى ماهور، آثار آموزشى و پژوهشى در زمينه‏‌های مختلف موسيقى كلاسيك و موسيقى نواحى ايران است. اين آثار از لحاظ مضمون و محتوا، بسيار متنوع و گسترده‏‌اند و به گواهى صاحب‏‌نظران و دوستداران موسيقى، بسيارى از آنها، از منابع ممتاز و معتبرى هستند كه تاكنون در زمينه‏‌ی موسيقى منتشر شده است.

دايرةالمعارف سازهاى ايران نمونه‏‌ی بارزى از آثار پژوهشى در حوزه‏‌ی موسيقى ايرانى است. نخستين مجلد اين اثر به شرح و شناسايى كامل سازهاى زهى نواحى مختلف ايران مى‏‌پردازد و مجلد دوم سازهاى كوبه‏‌اى پوست‏‌صدا و خودصدا را معرفى مى‏‌كند.

مجموعه‏‌ى گنجينه‏‌ى موسيقى ايرانى با هدف اشاعه و اعتلاى ميراث هنرى ايران در زمينه‏‌ى موسيقى سازى و آوازى منتشر شده‌است. از اين مجموعه تاكنون سی اثر (آوازهاى اقبال‌‏آذر، طاهرزاده، رضاقلى‏‌ميرزا ظلى، على‏‌اصغر كردستانى، و نواخته‏‌هاى استاد يوسف فروتن، استاد سعيد هرمزى، استاد على‏‌اكبر شهنازى، آقاحسينقلى، درويش‏‌خان و…) در دسترس علاقه‏‌مندان قرار گرفته است. رديف‏‌هاى موسيقى ايرانى، در مجموعه‏‌ى «آثار آموزشى»، معتبرترين رديف‏‌هاى سازى و آوازى ايران است كه از شناخته‏‌شده‏‌ترين آنها، مثل رديف ميرزا عبداللَّه، رديف آقاحسينقلى و ردیف علی‌اکبر شهنازی و رديف‏‌هاى آوازى دوامى و كريمى، تا رديف‏‌هاى كمترشناخته‏‌شده‏‌ى فروتن و هرمزى و نى‏‌داوود را در دسترس علاقه‌مندان و پژوهشگران قرار مى‏‌دهد.

داستان‏‌هاى شاهنامه‏‌ى فردوسى اثر ديگرى است كه با هدف آشناساختن دوستداران ادبيات فارسى با حماسه‏‌ى بزرگ ملى ايران منتشر شده است. شرح و تفسير اين داستان‏ها با صداى زنده‏‌ياد دكتر محمدجعفر محجوب حكايتى است كه بايد شنيد و لذت برد. از اين مجموعه، رستم و سهراب، مثنوى مولوى، داستان‏هاى نظامى گنجوى، منطق‏‌الطير٬ حافظ و بوستان سعدی منتشر شده است.

هفتادوپنج شماره از مجموعه‏‌ى موسيقى نواحى ايران، در كنار دوازده عنوان موسيقى رقص مناطق مختلف و نيز عنوان‏‌هاى پراكنده‏‌ى ديگر در اين حوزه، امكان حفظ مجموعه‏‌اى غنى از موسيقى مردمى اصيلِ همه‏‌ى نقاط ايران را كه در معرض خطر نابودى قرار دارند فراهم آورده است.

فصلنامه‏‌ى موسيقى ماهور كه هشتاد و چهارمین شماره‏‌ى آن در پاییز ۱۳۹۸ منتشر شده، نشريه‏‌اى است تخصصى كه در هر شماره‏‌ى آن مقاله‏‌هاى تحقيقى و توصيفى و ديدگاه‏‌هاى متنوعى به قلم صاحب‏‌نظران هنر موسيقى، هر سه‏‌ماه يك‏بار به چاپ مى‏‌رسد.

جوایز و افتخارات موسسه فرهنگی ماهور

در آبان ماه سال ۱۴۰۱ در مراسم The Aga khan Music Awards شبکه توسعه آقاخان به پاس تلاش‌های سید محمد موسوی ماهور در اشاعه موسیقی تقدیر صورت گرفت و تندیس و جایزه ویژه هیآت داوران را دریافت کرد.

در مراسم جشن چهاردهمین سالگرد تأسیس خانه موسیقی ایران در تالار وحدت سهم جوایز مؤسسه فرهنگی-هنری ماهور از برگزیدگان چهارمین دوسالانه کتاب برتر موسیقی در ۱۰ مهر ۱۳۹۵ به این شرح اعلام شد:

در بخش پژوهش، مقام اول به دو کتاب جشن موسیقی در فرهنگ‌های شهری ایران اثر ساسان فاطمی و پنجره‌ای با شیشه‌های کوچک رنگی اثرسینا صدقی به‌طور مشترک تعلق گرفت.
همچنین کتاب‌های عجملر اثر آرش محافظ و ارمغان طرب اثر محسن محمدی شایسته تقدیر و دریافت لوح تقدیر شناخته شدند.
در بخش آموزش دو کتاب ضرب آوا اثر حمید قنبری و ضربی‌های علی اکبر شهنازی اثر نت نگاری حسین مهرانی به دلیل استفاده در حوزه آموزش مورد تقدیر قرار گرفتند.
همچنین در بخش آلبوم برگزیده سال آلبوم هیچ مگو به آهنگسازی احسان ذبیحی فر و خوانندگی مجتبی عسگری برگزیده این بخش شد و تندیس جشنواره را دریافت نمود.
از دیگر جوایز مؤسسه فرهنگی-هنری ماهور می‌توان به این موارد اشاره کرد:

کتابخانه موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۴ در آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی تندیس و تقدیر خود را به فصلنامه ماهور اهدا کرد.

فصلنامه موسیقی ماهور لوح تقدیر بخش نشریه را از جشنواره موسیقی فجر ۱۳۷۹ دریافت کرد.

جایزه بین‌المللی لوییس ایبسن الفاروقی در پایان سال ۲۰۱۱ میلادی به مؤسسه فرهنگی-هنری ماهور و فصلنامه موسیقی ماهور تعلق گرفت. هیئت اهدای جایزه بین‌المللی الفاروقی، مؤسسه ماهور را به عنوان مرکز مهمی در عرصه موسیقی‌شناسی قومی در منطقه شناخته و به خاطر ارتباط و میزبانی این مؤسسه از پژوهشگران موسیقی، ضمن اهدای این جایزه از ساسان فاطمی، هومان اسعدی (پژوهشگران موسیقی) و سید محمد موسوی ماهور (مدیرمسئول ماهور) قدردانی کرده‌است. آن راسموسن به نمایندگی از سوی هیئت داوران، این جایزه را در همایش قوم موسیقی‌شناسی که هفته آخر ماه دسامبر ۲۰۱۱ میلادی در فیلادلفیا برگزار شد به استیون بلام پژوهشگر برجسته موسیقی شرق (که قبلاً به عنوان میهمان ماهور در ایران حضور داشته‌است) به نمایندگی از سوی مؤسسه ماهور اهدا کرد.