جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
10 جای دیدنی در تبریز که باید حتما ببینید
10 جای دیدنی در تبریز که باید حتما ببینید

10 جای دیدنی در تبریز که باید حتما ببینید

فهرست مطالب

چکیده : در این مطلب به ۱۰ مورد از جاهای دیدنی تبریز و معرفی هر یک از آنها پرداختیم تا در سفر خود به تبریز، آشنایی بیشتری با جاذبه‌ها و آثار تاریخی این شهر زیبا داشته باشید. تبریز به دلیل جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیار و همچنین سوغات متنوع و آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مختلف، توانسته به یکی از بهترین مقاصد گردشگری در ایران تبدیل شود.

10 جای دیدنی در تبریز که باید حتما ببینید

تبریز یکی از کلان شهرهای ایران به شمار می‌رود که در غرب کشور قرار گرفته و مرکز استان آذربایجان شرقی است. این شهر زیبا و خوش آب و هوا، دارای قدمت تاریخی بسیاری بوده و به همین دلیل آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده است. گردشگران با اقامت در هتل سارای تبریز، دسترسی راحتی به این آثار تاریخی خواهند داشت.

همچنین به دلیل موقعیت جغرافیایی این شهر، جاذبه‌های طبیعی و دیدنی زیادی دارد و این باعث شده تا به یکی از قطب‌های گردشگری ایران تبدیل شود. آب و هوای کوهستانی تبریز در فصل تابستان و جاذبه‌های متنوع این شهر، از دلایل اصلی جذب گردشگر می‌باشد. در ادامه به ۱۰ مورد از بهترین جاهای دیدنی تبریز اشاره می‌کنیم.

بازار تبریز

بازار تبریز بزرگترین بازار سرپوشیده جهان است که مساحتی بالغ بر یک کیلومتر مربع دارد. این بازار سرپوشیده در سال ۱۳۸۹ به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد. بازار بزرگ تبریز در سال‌های گذشته در اثر زلزله، کاملا تخریب شد. اما دوباره در دوران حکومت زندیه و قاجاریه به صورت کامل مورد بازسازی قرار گرفت.

به همین دلیل تزئینات، معماری، گچبری‌ها و گنبدهای بازار، نمایان‌گر هنر و معماری دوران زندیه و قاجار است. بازار بزرگ تبریز از محبوب‌ترین جاهای دیدنی تبریز به شمار می‌رود. بازدید از این بازار بزرگ گردشگران را با آداب و فرهنگ مردم تبریز آشنا می‌کند.

موزه قاجار

موزه قاجار در خانه تاریخی امیر نظام گروسی یکی از نویسندگان و مردان سیاسی در دوران حکومت قاجار است که پس از فروپاشی و سقوط قاجار و قدرت گرفتن حکومت پهلوی، این خانه به عنوان ساختمان اداره دارایی و فرهنگ کاربری داشت و پس از انقلاب اسلامی این خانه در سال ۱۳۷۰ توسط میراث فرهنگی مورد بازسازی قرار گرفت و به یک موزه زیبا تغییر کاربری داد.

در موزه قاجار تبریز آثار تاریخی ارزشمند بسیاری، نگهداری می‌شود که برای بازدیدکنندگان و گردشگران جالب توجه است. موزه قاجار شامل دو طبقه و ۷ تالار در طبقه بالا و ۶ تالار در زیرزمین موزه می‌باشد. هر کدام از تالارهای موزه به اشیای تاریخی خاصی اختصاص داده شده است.

برای نمونه می‌توان به تالارهای سکه، چینی، بافته، موسیقی، فلزات، اسلحه، سنگ، فرامین، رجال، قفل، تالار فانوس و شهرسازی و معماری اشاره کرد که از تالارهای موجود در موزه قاجار می‌باشند. این موزه تاریخی با معماری بسیار زیبا و چشم‌نواز دارای دو بخش بیرونی و اندرونی و حیاط سرسبز و باصفا است.

گچبری‌های خاص و بی‌نظیر، آینه کاری‌های زیبا و شیشه‌های رنگی از تزیینات زیبای این موزه به شمار می‌آیند. موزه قاجار یکی از جاهای دیدنی تبریز است. این موزه در خیابان ششگلان، پشت مدرسه شیخ عطار، جنب بیمارستان کودکان قرار دارد.

باغ ائل گلی تبریز

باغ ائل گلی تبریز یکی از تفرجگاه‌های محبوب و زیبای شهر تبریز است و از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری تبریز به شمار می‌رود. یکی از زیبایی‌های باغ ائل گلی، استخری بزرگ به عمق ۱۲ متر است که به زیبایی در این باغ خودنمایی می‌کند. در این میان آن، کاخ با شکوهی قرار دارد که به عمارت کلاه فرنگی معروف است.

قدمت ساخت استخر باغ ائل گلی مربوط به دوران آق قویونلوها می‌باشد. این باغ زیبا یکی از جاهای دیدنی تبریز است که اکثر گردشگران در سفر خود از این باغ زیبا و تاریخی بازدید می‌کنند. این باغ در خیابان شهید باکری، بلوار ائل گلی قرار دارد.

باغ ائل گلی تبریز

مسجد کبود تبریز

این مسجد زیبا در دوران قراقویونلوها بنا شده است. مسجد کبود به فرمان دختر مظفرشاه قراقویونلو ساخته شد. این مسجد یکی از زیباترین مساجد شهر تبریز به شمار می‌رود. دلیل شهرت مسجد به نام مسجد کبود، کاشی‌کار‌ی‌های فیروزه‌ای رنگ آن است که نقش‌های ظریف و دقیق آن باعث شده تا به زیبایی مسجد کبود افزوده شود.

این مسجد با به نمایش گذاشتن معماری و تزیینات بی‌نظیر خود، به شاهکاری از قرن هشتم هجری تبدیل شده است. در طراحی و معماری مسجد کبود، می‌توان به طرح‌های زیبای اسلیمی، هندسی و خطوط زیبایی همچون نستعلیق اشاره نمود. مسجد کبود تبریز از دیگر جاهای دیدنی تبریز است.

این مسجد در قرن دوازدهم هجری در پی زلزله‌ای که در تبریز به وقوع پیوست؛ به شدت مورد آسیب قرار گرفت و تنها قسمتی از ورودی مسجد سالم مانده است. بسیاری از بخش‌های مسجد در دوره پهلوی و پس از انقلاب، مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

ارگ علیشاه

ارگ علیشاه به نام‌های طاق علیشاه، مسجد علیشاه و ارگ تبریز هم شناخته می‌شود. این بنای آجری یکی از جاهای دیدنی تبریز به شمار می‌رود. ایجاد این بنای آجری به منظور ساخت مسجد علیشاه بود که با ریزش سقف مسجد در هنگام ساخت و مرگ علیشاه باعث شد تا ساخت مسجد نیمه‌کاره رها شود.

پس از گذشت چندین سال در دوران حکومت قاجار، از دیوارهای این بنا به عنوان دژ در برابر جنگ ایران و روسیه استفاده می‌شد و همین باعث شد تا این بنای تاریخی بیشتر مورد آسیب قرار بگیرد. این ارگ تاریخی در ضلع جنوبی تقاطع خیابان امام خمینی و فردوسی شهر تبریز قرار گرفته است.

دیوارهای بلند و طاق دیدنی ارگ علیشاه همچنان برای گردشگران و بازدیدکنندگان حیرت‌آور است و شکوه و قدرت حکومت اولجایتو را در قرن هشتم هجری به نمایش می‌گذارد. گردشگران با اقامت در هتل های تبریز می‌توانند از این آثار تاریخی باشکوه بازدید نمایند.

مقبره الشعرا

گورستان تاریخی مقبره الشعرا یا گورستان سرخاب یکی از جاهای دیدنی تبریز است که قدمت آن به قبل از قرن هشتم هجری می‌رسد و مانند برخی از آثار تاریخی تبریز در اثر زلزله این شهر تخریب شد. این گورستان در سال ۱۳۵۰ متروکه بود.

به خاطر وجود شاعران و عرفای مشهور و بنام این قبرستان، تصمیم گرفته شد تا مورد بازسازی قرار گیرد. برای بازسازی این گورستان، مسابقه طراحی برای معماری این بنا انجام شد و طرح برنده را برای معماری این مکان انتخاب کردند.

در این گورستان بیش از ۴۰۰ شاعر، عارف و رجال بزرگ ایران و حتی کشورهای همسایه، به خاک سپرده شده‌اند. معروف‌ترین آنها سید محمد حسین شهریار و حکیم اسد طوسی می‌باشد. این مکان به‌خاطر معماری زیبای آن بیشتر به یک موزه شبیه است تا اینکه به یک قبرستان شبیه باشد.

خانه استاد شهریار

استاد شهریار یکی از معروف‌ترین غزل سرایان کشور است که در دوران پهلوی دوم می‌زیست و خانه ایشان در مرکز شهر تبریز قرار داشت. اکنون منزل استاد شهریار به موزه‌ای برای گرامیداشت این شاعر گرانقدر تبدیل شده است. این موزه یکی از جاهای دیدنی تبریز می‌باشد.

در موزه و خانه استاد شهریار، لوازم شخصی استاد و آثاری همچون کتاب‌ها، یادبودهای مختلف و دست خط‌های او نگهداری می‌شود. در سال ۱۳۸۶ خانه استاد شهریار، توسط سازمان میراث فرهنگی کشور به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد. این خانه در محله مقصودیه خیابان ارتش جنوبی قرار گرفته است.

خانه مشروطه تبریز

در آن زمان یکی از شهرهای پیشرو در انقلاب مشروطه، شهر تبریز بود. مبارزان مشروطه‌خواه بسیاری در این این شهر وجود داشت، که جان خود را در این مبارزه فدا کردند. منزل حاج مهدی کوزه‌کنانی یکی از معروف‌ترین چهره‌های مشروطه‌خواه، به محلی برای تصمیم‌گیری و مشورت مشروطه‌خواهان تبدیل شده بود.

در این منزل، رجال معروفی همچون باقرخان، ستارخان، حاجی میرزا آقا فرشی و ثقه‌الاسلام تبریزی گرد هم جمع می‌شدند و هم فکری‌های لازم را انجام می‌دادند. اکنون این منزل تاریخی به موزه مشروطه، از جاهای دیدنی تبریز تبدیل شده است.

در این موزه آثار تاریخی مربوط به دوران مشروطه نگهداری می‌شود. اشیاء تاریخی همچون تندیس سران مشروطه، سندها و مکاتبات تاریخی مانند فرمان مشروطیت ازجمله آثار مورد نگهداری در این موزه می‌باشد. خانه مشروطه در محله راست کوچه و در غرب بازار تبریز قرار گرفته است.

خانه مشروطه تبریز

کلیسای استفانوس مقدس

پس از قره کلیسا، دومین کلیسای معروف و مهم ارامنه ایران، کلیسای استفانوس مقدس است که یکی از جاذبه‌ها و جاهای دیدنی تبریز می‌باشد که در بین مردم بسیار شناخته شده است. این بنای زیبا و چشم‌نواز در دره‌ای سرسبز و پردرخت در کنار رود ارس قرار گرفته است.

قدمت ساخت کلیسا به عقیده برخی از محققان و تاریخ شناسان، به قرن چهارم تا ششم می‌رسد و برخی دیگر معتقدند که ساخت آن به اوایل دوران مسیحیت برمی‌گردد. اولین شهید راه مسیحیت سن استپانوس یا سن استفان می‌باشد که در ۲۶ دسامبر سال ۳۶ میلادی به دست یهودیان در بیت‌المقدس سنگسار شد.

روستای کندوان

روستای زیبای کندوان را می‌توان یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی تبریز دانست. این روستا بیش از ۷ هزار سال قدمت دارد و به دلیل سبک معماری کندو شکل آن، شهرت پیدا کرده است. خانه‌های روستای کندوان در دل صخره‌ها ساخته شده است.

این روستای تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تفاوت اصلی روستای کندوان با چند روستای دیگر در جهان، مانند روستای کاپادوکیه در ترکیه و داکوتا در آمریکا این است که در روستای کندوان زندگی همچنان جریان دارد و مردم در بافت قدیمی روستا به زندگی خود ادامه می‌دهند.

سخن آخر

در این مطلب به ۱۰ مورد از جاهای دیدنی تبریز و معرفی هر یک از آنها پرداختیم تا در سفر خود به تبریز، آشنایی بیشتری با جاذبه‌ها و آثار تاریخی این شهر زیبا داشته باشید. تبریز به دلیل جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیار و همچنین سوغات متنوع و آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مختلف، توانسته به یکی از بهترین مقاصد گردشگری در ایران تبدیل شود.

مطالب مرتبط
استریم اسپاتیفای چیست

استریم اسپاتیفای چیست؟

استریم اسپاتیفای در دنیای امروزی نقش بسیار مهمی در صنعت موسیقی و آهنگ ایفا می‌کند. اسپاتیفای، با امکان دسترسی به میلیون‌ها آهنگ و پادکست از

2 پاسخ

  1. سلام.روستای تاریخی کندوان در شهرستان اسکو واقع شده نه در تبریز

کتاب موسیقی

جدیدترین کتاب های موسیقی
را از ما بخواهید!

وارد لینک صفحه فروشگاه کتاب ایران‌موزیکولوژی (دکمه پایین) شوید تا از جدیدترین و بهترین عنوان های کتاب دیدن فرمایید.