صفحه نخست

به یاد احمدرضا اسماعیلی | مجلس عاشق کشی

احمد‌رضا اسماعیلی  

احمدرضا اسماعیلی سیزدهم تیرماه 1363 درتهران زاده شد. از ده سالگی و با نواختن سنتور نزد مصطفی طراحی، موسیقی را آغاز کرد و پس از آن در محضر استادانی چون محمد علایی،‌ مسعود شناسا، پشنگ کامکار، اردوان کامکار و نصرالله ناصح پور به تکمیل دانسته‌های خود در زمینه‌ی موسیقی ایرانی پرداخت، همزمان اصول و مقدمات موسیقی غربی و سپس آهنگسازی را درمحضر مهران روحانی فراگرفت. شاگردی این استاد فرزانه، تاثیرات فراوانی  بر نوع نگاه و برخورد تکنیکی او با آهنگسازی برجای گذاشت و روحانی را تاثیر گذارترین فرد در زندگی هنری وی ساخت. افزون بر آن در کنار دکتر شاهین فرهت و علیرضا مشایخی تجربیات آهنگسازی خود را ادامه داد و نزد دکتر آذین موحد نیز به فراگیری شیوه های آنالیز موسیقی کلاسیک و مدرن پرداخت.

از دیگر اساتید وی درحوزه‌ی موسیقی می‌توان از دکتر محمد‌رضا آزاده‌فر(روش تحیق)، کیاوش صاحب‌نسق (موسیقی الکترونیک)، پویان آزاده، علی حشمتی افشار، فهیم ممتازی (پیانو) و لوریس هویان(رهبری ارکستر) نام برد. او همچنین نزد دکتر حسین حیدری و بهزاد آقا‌جمالی به مطالعه‌ی تاریخ و فلسفه‌ی هنر، زیباشناسی و مکاتب ادبی پرداخت.

وی فارغ التحصیل کارشناسی موسیقی ایرانی از دانشگاه هنر بود و پس از آن با رتبه‌ی اول آزمون کارشناسی‌ارشد در رشته های نوازندگی موسیقی ایرانی و آهنگسازی وارد دانشگاه تهران شد و مدرک کارشناسی‌ارشد خود را در رشته ی آهنگسازی با نمره‌ی 20 و درجه‌ی ممتاز دریافت نمود. عضو کانون استعداهای درخشان دانشگاه تهران، و مدتی دستیار تدریس دکتر شاهین فرهت بود. بعلاوه از او مقالاتی به زبان فارسی و انگلیسی به جای مانده‌است.
از آخرین فعالیت‌های آهنگسازی احمد‌رضا اسماعیلی می‌توان به «از خون سیاوش» برای ارکستر فیلارمونیک بلغارستان، «کنسرتو برای سنتور و ارکستر» و مجموعه‌ای بر روی اشعار شاعران معاصر برای ارکستر سازهای ملی اشاره کرد.

آثار منتشر شده توسط احمدرضا اسماعیلی

آلبوم مجلس عاشق کشی به عنوان آهنگساز (برای دانلود قانونی اثر اینجا کلیک کنید)

آلبوم واپسین بدرود به عنوان نوازنده

آلبوم آرش کمانگیر به عنوان نوازنده

آلبوم یادگاری به عنوان نوازنده و سرپرست کر

کتاب مجلس عاشق کشی(پارتیتور)

منبع: مدرسه‌ی آهنگسازی (علی توکلی)

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا